Ďakujeme, pán tréner!

Štefan Šogor sa na začiatku zimnej prípravy rozlúčil so svojím mužstvom. Prišiel k nemu 15. marca 2015, teda bez dvoch mesiacov presne pred tromi rokmi. Zápasovú premiéru si odbil o mesiac neskôr v úvodnom kole jarnej časti prípraviek U11 v Ružinove (0:4), derniérou bol napokon zápas proti SDM Domino (1:0) v poslednom jesennom kole 1. ligy starších žiakov U14 v novembri minulého roku. 

Karloveský ročník 2004 teda viedol v priebehu štyroch rôznych sezón celkom v 72 súťažných zápasoch s bilanciou 32 víťazstiev, 6 remíz a 34 prehier. Pod jeho vedením sa mužstvo dva roky po sebe umiestnilo na lichotivom 7. mieste v prvoligovej súťaži mladších žiakov v skupine Západ. Pred ním v tabuľke zostali už iba extraligové kluby s vlastnými akadémiami. Zrejme najcennejším výsledkom mužstva pod vedením trénera Šogora zostane pamätné víťazstvo nad ŠK Slovan v takmer kompletnej zostave z apríla 2017 na Pasienkoch (5:3). S odstupom času nadobúda čoraz viac na svojej hodnote aj 9. miesto na celoslovenskom turnaji kateg'orie U12 v júni 2016 v Nemšovej za účasti kompletnej slovenskej špičky. 

Keď Štefan Šogor k mužstvu prichádzal, bol viacmenej "iba" jedným z nás - rodičov. Samozrejme so slušnou hráčskou futbalovou minulosťou a so skúsenosťami s vedením a organizáciou Coerver tréningov a kurzov, zameraných na rozvoj najmä individuálnych technických zručností detí vo veku od 5 rokov. Futbalovému klubu v Karlovke zveril svojich dvoch synov a postupne nadobudol presvedčenie, že tomuto mládežníckému klubu môže odovzdať aj niečo zo svojich odborných vedomostí. Rozhodnutie ujať sa takpovediac na plný úväzok trénerskej taktovky v našom tíme bola z jeho strany čistá obeta. Slovami športového riaditeľa FKM Karlova Ves Antona Valoviča "za trénovanie v Karlovke má človek akurát tak na kávu alebo na benzín". Čo sa však na samom začiatku mohlo zdať ako z núdze cnosť, bolo nakoniec najdlhšie nepretržité pôsobenie trénera pri tomto mužstve a - čo je dôležitejšie - jedna krásna futbalová kapitola, počas ktorej sa všetci jej aktéri - deti, tréneri i rodičia - po väčšinu času skutočne bavili futbalom a vyhľadávali svoju spoločnosť na tréningoch i zápasoch od Senice až po Púchov, či Handlovú.

Rukopis trénera Šogora na tomto mužstve je nezmazateľný. Naučil ho hrať futbal od brankára s postupným prechodom do útoku, bez zbytočného odkopávania lopty. Naučil chlapcov, aby namiesto nich lietala po ihrisku lopta. Do tréningov, napriek občasnému reptaniu, uviedol cvičenia s pomôckou SenseBall, vďaka ktorej sa väčšina chlapcov preukázateľne zlepšila v driblingu, loptovej technike a hre "slabšou" nohou. Postupne zavádzal aj ďalšie metódy tzv. Cogi tréningu od Michela Bruyninckxa, ktorého je veľkým priaznivcom a priekopníkom na Slovensku. Podstatnejšie však bolo, že po celý ten čas pri mužstve kládol veľký dôraz najmä na celkový mentálny a osobnostný rozvoj chlapcov, nie len ako futbalistov. Takmer každú novú metódu, či cvičenie zvažoval aj z hľadiska, ako jej zvládnutie a uvedomenie si pomôže chlapcom v ich bežnom nefutbalovom živote, napr. v škole. Viacerí rodičia by potvrdili, že ich deti sa práve v tomto období stali samostatnejšími a efektívnejšími pri učení. Jedným slovom, taká "La Masia" v malom vydaní...

Vo futbale panuje všeobecný názor, že optimálna doba trénera pri mužstve sú dva roky. V tomto ohľade už tréner Šogor "presluhoval". Bolo to však pochopiteľné. Pre ročník 2004 nebol len trénerom, ale najmä v prvej sezóne aj skautom, agentom a manažérom v jednej osobe. Pred letom 2015 - využijúc grassroots licenciu pre FKM - priviedol do Karlovky dve tretiny talentovaných nových hráčov z iných bratislavských klubov, či z blízkeho okolia, a v expresne krátkom čase z nich dokázal urobiť výborný kolektív a z viacerých možno kamarátov na celý život.

Vzhľadom na podmienky, v akých objektívne pôsobí FKM Karlova Ves, bolo len otázkou času, kedy si kvality trénera Šogora všimne veľká ryba v slovenskom futbalovom rybníku. Ten okamih práve nastal. Profesionálnu spoluprácu mu ponúkol dvojnásobný slovenský šampión AS Trenčín, ktorý zároveň finalizuje svoj nadštandardný zväzok s Interom Bratislava. Š. Šogor tak bude pôsobiť vo funkcii performance kouča pri A mužstve žlto-čiernych a zároveň zrejme dostane príležitosť ďalej rozvíjať metódy Cogi tréningu v klube Na Sihoti. Na dokončenie sezóny v karloveskej U14-ke tak zákonite nezostal čas.

Veríme, že aspoň na pár našich zápasov na jar si ho Štefan Šogor predsa len nájde a príde sa pozrieť na "svoje" mužstvo. Dovtedy nezostáva iné, ako povedať "Ďakujeme, pán tréner!"