FC Petržalka Akadémia - FKM Karlova Ves 1:3 (0:2)

Góly: 35', 42' Fraňo 2 (oba z 11m), 31' Hasík.

Zostava: Vajda - Horn, Hržič, Horváth, Petrila - Oros, Záhumenský, Jamrich, Ševčík - Fraňo (Čapucha), Hasík (Vavríček). Tréneri: Šogor, Lysák.

Oficiálny protokol zo zápasu je TU.

Pre obe mužstvá to bol dnes prestížny derby zápas, navyše okorenený skutočnosťou, že viacerí chlapci sa veľmi dobre poznajú z akcií Výberu BFZ Bratislava-mesto alebo dokonca ešte pred pár mesiacmi hrávali spolu v jednom tíme.

Petržalka po letných masívnych nákupoch a príchode viacerých kvalitných hráčov je úplne iným mužstvom, ako bolo to, ktoré sme v záverečnom kole vlaňajšej sezóny porazili dvojciferným skóre. Ba čo viac, v základnej zostave v pruhovanom bielo-čiernom drese nastúpili proti nám hneď štyria bývalí "Karlovešťania", ktorí vlani nastrieľali celkom 75 percent všetkých našich gólov! Bolo teda jasné, že do zápasu nevstupujeme ako favoriti a tomu zodpovedal aj priebeh hry v prvom polčase. Domáci mali miernu územnú prevahu, predovšetkým ich stredová formácia, ktorá je viacmenej totožná s Výberom Bratislavy, vstúpila do zápasu lepšie, ako tá naša a pritlačila nás pred vlastnú šestnástku. Avšak jedinú skutočnú gólovú šancu spálil po peknom centri z pravej strany O. Lednár, ktorému včasným vybehnutím náš brankár O. Vajda zmenšil strelecký uhol. Inak domáci pohrozili iba chytateľnými strelami z diaľky.

Naši chlapci sa v prvom polčase dostávali do blízkosti domácej bránky o čosi sporadickejšie, ale dnes boli mimoriadne efektívni. Po rohovom kope z ľavej strany a závare pred petržalskou svätyňou sa naši útočníci ocitli v číselnej prevahe v šestnástke súpera, lepšie sa zorientovali a dopravili loptu po prvý raz do siete. Vzápätí rozhodca odmával L. Hasíkovi vo výbornej šanci ofsajd, ale do polčasu sme sa radovali ešte raz. V posledných sekundách unikal v pokutovom území S. Záhumenský, obrana domácich ho stiahla na zem a z nariadenej jedenástky zvýšil A. Fraňo na lichotivých polčasových 2:0 v náš prospech.

Na veľkom ihrisku je 35 minút celá večnosť a dvojgólový náskok veľa neznamená. Úvod druhého polčasu nám však - na rozdiel od predchádzajúceho duelu s Levicami - vyšiel skvele. S dvomi gólmi v chrbte boli zrazu naši chlapci aktívnejší, rýchlejší, záloha viackrát dobre zakombinovala, podržala loptu a pripravila pre útočníkov zopár streleckých príležitostí. Tretí gól sme však dosiahli opäť zo značky bieleho bodu; petržalská obrana úplne neodpratala loptu po jednom z našich útokov do bezpečia, v súboji v hĺbke šestnástky síce nechtiac, ale zreteľne zasiahol petržalský obranca nášho útočníka do tváre a A. Fraňo sa nemýlil ani po druhý raz, hoci tentoraz si brankár B. Kovár na loptu zľahka siahol.

Petržalka v posledných dvadsiatich minútach prestriedala, zatiaľ čo náš tréner Š. Šogor vzhľadom na úzku lavičku bol nútený nechať chlapcov, aby si siahli na dno svojich síl. V záverečnej štvrťhodine sme sa už len úporne, ale obetavo bránili veľkej snahe domácich o skorigovanie a zdramatizovanie zápasu. Brankár O. Vajda sa vyznamenal pri dvoch priamych kopoch svojho bývalého spoluhráča P. Veidingera, aby sa napokon v posledných sekundách zápasu ujal aspoň ten tretí, pri ktorom náš múr nešťastne tečoval loptu do opačného rohu bránky. Ešte predtým sme mohli výsledok prikrášliť, ale zoči-voči brankárovi sme neuspeli.

Nebol to najfutbalovejší výkon, ale proti silnému a individuálne veľmi kvalitnému súperovi podali chlapci oduševnený obetavý výkon, pri ktorom takmer všetci v úmornom poludňajšom teple išli úplne na doraz. Najmä z psychického hľadiska môže mať dnešný výsledok pre mužstvo do ďalšieho priebehu sezóny veľký význam. Obrana na čele s brankárom pracovala veľmi spoľahlivo, J. Petrila dnes ukázal, že mu ľavá strana svedčí oveľa viac ako stred. Záložná formácia to mala proti silnému petržalskému stredu poľa mimoriadne náročné, ale ukázala ťahy, ktoré boli napokon rozhodujúce. Obrovskú bojovnosť a srdce nechali na ihrisku A. Fraňo a O. Ševčík. Všetci sa postarali o pekné sviatočné futbalové matiné.