Karlovka pred novou sezónou

V sobotu 26. augusta na štadióne ŠCP Dúbravka, ktorý sa v tejto sezóne stane ich novým domovom, vstúpia futbalisti FKM Karlova Ves U14 do novej sezóny. Na pravé poludnie budú ich prvým súperom v 1. lige starších žiakov U14 hráči FK Slovan Levice.

V Karlovke sa toho počas krátkeho leta zmenilo veľa, a zďaleka to nie je len nový štadión, na ktorý si budú "bielo-červení" zvykať ako na domácu pôdu. Posezónna hrozba oslabenia solídneho kádra sa naplnila v rozsahu, v ktorý nedúfali azda ani najväčší pesimisti. Vábnemu volaniu prebudenej Petržalky sľubujúcej na bratislavské pomery až luxusné infraštruktúrne zázemie a podmienky neodolali hneď štyria kľúčoví hráči - S. Srpoň, O. Lednár, D. Kachút a P. Veidinger. Do druholigového NMŠK 1922 sa presťahoval jeden z odchovancov klubu M. Hargaš. A aby toho nebolo málo, tesne pred začiatkom ligy M. Kaliský oznámil trénerom svoje rozhodnutie ukončiť aktívnu kariéru. Suma sumárum, v osobách týchto šiestich hráčov prišla Karlovka o 148 z celkového počtu 198 nastrieľaných gólov počas vlaňajšej sezóny, čiže o neuveriteľných 75 percent!!

Úspešné pôsobenie asistenta trénera Mateja Chocinu neuniklo veľkému AS Trenčín, ktorý mu ponúkol návrat do mesta pod hradom Matúša Čáka. V sezóne 2017/18 ho na pozícii asistenta hlavného trénera nahradí Adrián Lysák z karloveskej prípravky. Napriek enormnému skautskému úsiliu hlavného trénera Štefana Šogora sa do tímu podarilo získať iba jediného hráča - Patrika Čapuchu z FC Ružinov. Pre jesennú časť ligy sa tak káder ustálil na počte 19 hráčov, z toho sú 2 brankári, 7 obrancovia, 5 stredopoliari a 5 útočníci.

U14-stka nepochybne stratila ohromnú hráčsku kvalitu a palebnú silu. Čo jej však zostalo, je prepracovaný herný systém, ktorý chlapcom už tretí rok trpezlivo do hláv vštepuje hlavný tréner Š. Šogor. Pokiaľ sa ho chlapcom darí v zápase realizovať, hra Karlovky má svoju tvár, dá sa spoľahlivo rospoznať a prináša úspešné výsledky aj v konfrontáciách s objektívne vyspelejšími a kvalitnejšími súpermi. Výhodou mužstva môže byť jeho zohratosť, chlapci sú spolu v tomto zložení už tretiu sezónu a ich zaradenie na jednotlivých postoch je pomerne stabilizované.

V letnom predsezónnom období zohralo mužstvo celkom 5 prípravných zápasov. Najlepšiu hru predviedlo hneď v tom úvodnom proti o rok mladším hráčom AS Trenčín (4:1), v ktorom azda aj na vlastné prekvapenie herne dominovali a dokázali po väčšinu zápasu dodržiavať svoj herný systém. Kvalitný výkon podali aj proti MFK Dubnica U15 (3:4). Po týždňovom sústredení v žičlivom a dobre známom prostredí Nemšovej prišlo, žiaľ, k istej strate koncentrácie a rozháranosti v príprave "vďaka" rodinným dovolenkám. Mužstvo zaznamenalo povinné víťazstvá nad druholigovými NMŠK 1922 (3:0) a FK Rača (3:1), zdvihnutým prstom pred ligou však nech je druhý polčas proti stále výbornému MŠK Senec (1:6), keď sa mužstvo i celý jeho herný koncept po nútenom odchode K. Horvátha z ihriska za pár minút úplne rozpadol.

V prvoligových zápasoch na celé ihrisko sa mužstvo zrejme bude môcť spoľahnúť na dvojicu rovnocenných gólmanov O. Vajdu a B. Čomora, ktorí ak budú zdraví, majú potenciál svoj tím podržať a byť jeho istotou vzadu. V strede obrany sa trénerom núka viacero alternatív, s najväčšou pravdepodobnosťou ju však vytvoria na väčšinu zápasov dvaja z trojice K. Horváth, E. Hržič a J. Petrila. Aj krajní obrancovia sú viacmenej vyprofilovaní, na tomto poste si v sezóne zahrajú M. Horn, A. Krajčír, M. Sadloň a V. Fanev. V strede poľa sa budú pokúšať tvoriť hru M. Oros, S. Záhumenský, D. Jamrich, P. Čapucha a po polročnej absencii zavinenej zdravotnými problémami aj R. Vavríček. Najmä Samo Záhumenský v závere minulej sezóny, ako aj v príprave ukázal, že pre Karlovku môže byť práve on tým rozdielovým hráčom, zatiaľ čo D. Jamrich disponuje na svoje fyzické predpoklady až neskutočným rádiusom a obsluhou veľkej plochy ihriska. Z predchádzajúcich čísiel je nad slnko jasnejšie, že najväčšie problémy čakajú Karlovku v útoku a pri zakončovaní. Na druhej strane, odchodom strelcov par excellence sa vytvára priestor pre ďalších hráčov, aby ukázali svoje strelecké schopnosti. V príprave sa v tomto smere celkom darilo L. Hasíkovi, o miesto na hrote sa určite pobije A. Fraňo, O. Ševčík, zatiaľ čo v krídelných priestoroch by sa mohli cítiť dobre M. Šogor a A. Žilinský.

Ak v predchádzajúcich sezónach bola jednou z charakteristík tohto tímu nevyspytateľnosť a nevypočítateľnosť, pri ktorej dokázal poraziť Slovan a vzápätí prehrať s Púchovom, či Levicami, v tejto sezóne sa nevyrovnanosť výkonov zrejme dá očakávať s ešte väčšou istotou. Bolo by skvelé, keby sa táto predpoveď nepotvrdila a mužstvo sa prezentovalo v každom zápase tým, čo má reálne natrénované a zžité. Na to je však súčasný káder po ťažkých letných stratách príliš úzky a ťarcha bude ležať na pár kľúčových hráčoch. Preto nemá zmysel pár hodín pred začiatkom sezóny špekulovať, v ktorých zápasoch by mužstvo mohlo a malo uspieť a s akým bodovým ziskom bude po jeseni spokojné. Chlapci, ktorí "prežili" prvú fázu prechodu do "veľkého" futbalu, dostanú v Karlovke príležitosť odohrať v sezóne 26 kvalitných zápasov. Liga bude najmä v dolnej polovici tabuľky podstatne vyrovnanejšia ako vlani, nie sú v nej "fackovací panáci" typu Myjavy a minuloročnej Petržalky. Všetci chlapci majú už túto jeseň výbornú príležitosť naznačiť, či sa futbalom budú baviť a zaoberať aj v dospelejšom veku. Každopádne, čaká nás zaujímavá futbalová jeseň.