R.I.P. Johan Cruyff

Vo chvíľach, keď sa FKM Karlova Ves pripravovala na svoj veľkonočný zápas so Zlatými Moravcami, dobojoval vo vzdialenej Barcelone svoj posledný zápas Johan Cruyff. Možno jeho meno dnešným mladým futbalistom veľa nehovorí, v skutočnosti bol však práve on prvým predstaviteľom moderného futbalu, ako ho poznáme dnes.

Johan Cruyff sa narodil v roku 1947 v holandskom Amsterdame a svoju kariéru spojil s dvomi veľkými klubmi - Ajaxom a FC Barcelona. Žiaril od konca šesťdesiatych rokoch po celú nasledovnú dekádu. S Ajaxom získal trikrát po sebe (1971, 1972, 1973) Pohár európskych majstrov (dnešná Liga majstrov). Na MS 1974 priviedol "Oranjes" - národné mužstvo Holandska - až do finále, v ktorom lepší Holanďania nešťastne podľahli domácim Nemcom 1:2. Bol protagonistom tzv. "total voetbal" - totálneho futbalu, ktorý chlapcov v mládežníckych tímoch Ajaxu učili hrať legendárni tréneri Stefan Kovács a neskôr Rinus Michels. V podaní ofenzívneho záložníka s číslom 14 a jeho spoluhráčov Neeskensa, Repa, Rensenbrinka, Keizera, Haana, či van Hanegema to bola jedna nádhera, ktorá dala zabudnúť na nudný obranný pretaktizovaný futbal z predchádzajúceho obdobia.

Johan Cruyff bol úspešný aj ako tréner. Najväčší úspech získal s FC Barcelona, s ktorou spojil svoj ďalší život, v roku 1992. Pod jeho vedením "blaugranas" vyhrali svoj premiérový titul v Lige majstrov. V októbri minulého roku diagnostikovali Cruyffovi - silnému fajčiarovi - rakovinu pľúc. Ešte pred pár týždňami poslal všetkým svojim fanúšikom svojim typickým spôsobom nádejnú správu: "V polčase vyhrávam nad rakovinou 2:0", narážajúc na priebežné pozitívne výsledky liečby. Žiaľ, vo štvrtok skonal.

Po Johanovi Cruyffovi - inak charizmatickom lídrovi kabíny, motivátorovi a výbornom rečníkovi - zostali viaceré futbalové výroky. "Nemôžeme vyhrať bez lopty" a "Nemôžeš dať gól, ak nevystrelíš" sú dva z nich, s ktorými nepochybne súhlasia aj naši tréneri Š. Šogor a M. Chocina a v duchu ktorých sa snažia viesť svoj tím od prvého tréningu.

Aj keď mnohí z nás už nestihli vidieť Johana Cruyffa naživo v akcii, vďaka youtube sú jeho geniálne kľučky, vedenie lopty a perfektné strely stále prítomné. Čo tak pripomenúť si a inšpirovať sa ním počas veľkonočných sviatkov pred zápasom so Slovanom? :)

Pozn.: Autor týchto riadkov dobrovoľne priznáva, že Johana Cruyffa považuje za najlepšieho futbalistu všetkých čias a práve vďaka nemu - keď mal 8 rokov a sledoval ho na MS 1974 - si natrvalo zamiloval futbal a číslo 14.